info@argeron.com.tr +90 (242) 340 33 91

SIKÇA SORULAN SORULAR (SSS)

Böbrek hasarı veya yetmezliği nasıl anlaşılır?

Böbrek hasarı veya yetmezliği, erken evrelerde hiçbir belirti vermeyebilir. Belirtiler genellikle böbreklerin fonksiyonlarını belirgin şekilde kaybetmesine bağlı ileri evrelerde baş göstermektedir.

Akut böbrek hasarının veya yetmezliğinin (hafif, orta ve şiddetli) tarama, tanı ve takibi için kullanılan ve “semptomatik testler” de denilen kan kreatinin ölçümü veya tam idrar gibi testlerle, sinsice oluşmakta olan hasarın çok erken dönemde anlaşılması yani “preklinik böbrek hasarının erken tespiti” genellikle mümkün olamamaktadır.

Bu nedenle böbrek hasarını asemptomatik veya preklinik aşamada tespit edebilecek Argeron NephroTesT gibi yeni biyobelirteçler kullanılmaktadır.

Akut böbrek hasarı neden erken teşhis edilmelidir?

Akut böbrek hasarının erken teşhisi hasar geri dönülmez noktaya gelmeden yani kalıcı hale gelmeden önce önlem alınmasına imkan verir. Akut böbrek hasarının erkenden öğrenilmesi, hastanın daha yakından izlenmesini, hasara sebep olan girişimin erkenden sonlandırılmasını, yerine gerekirse güvenli alternatif bir girişimin başlatılmasını, hasarın geri döndürülmesi için destek tedavilerin uygulanmasını ve böylelikle kalıcı böbrek hasarının önlenmesini sağlayabilir.

Akut böbrek hasarı nasıl erken teşhis edilebilir?

Akut böbrek hasarının erken teşhisi böbrek hasarını asemptomatik evrede iken gösterebilen bir biyobelirteç (test) olan Argeron NephroTesT ile sağlanabilir.

Argeron NephroTesT’i niçin yaptıralım?

Akut böbrek hasarı subklinik evrede hiçbir şikayete sebep olmadığı için NephroTesT gibi biyobelirteçler kullanılmadan tespit edilemeyebilir.

Bazı ağrı kesici/ateş düşürücü ilaçlar, bazı antibiyotikler, bazı gıda takviyeleri ve fitoterapi ürünleri, görüntüleme (MR, tomografi vb) için kullanılan bazı radyokontrast maddeler, travmalar, bazı akut ve kronik hastalıklar (diyabet, hipertansiyon, COVID-19 vb) ile bunların tedavisi için kullanılan ilaçlar ve cerrahi dahil birçok girişim ve yaşam tarzı akut böbrek hasarına sebep olabilir. Bu nedenle rutin check-up dahil olmak üzere tarama, tanı ve takip için kullanılabilir. Kendimizi sağlıklı hissetmek bir sağlık sorunumuz olmadığı anlamına gelmez.

Argeron NephroTesT hangi tıbbi birimler tarafından kullanılmaktadır?

Tıbbın tüm alanları kapsamında yapılan önleme, tarama, tanı, tedavi ve takip hizmetleri doğrudan veya dolaylı olarak böbreklerle de ilgili olabildiği veya böbrekleri de etkileyebildiği için NephroTesT bütün tıbbi birimler tarafından kullanılabilmektedir.

Argeron NephroTesT’i nerede yaptırabilirim?

Argeron NephroTesT bireysel bir test olmayıp özel hastanelerde ve tıbbi laboratuvarlarda yapılabilmektedir. Test noktaları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

İletişim

Adres

Altınkale Mah. Akdeniz Bulvarı No:191 Döşemealtı 07190 Antalya / Türkiye